O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston yetakchilari Markaziy Osiyoda xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlashga qo‘shgan hissasi uchun Lev Tolstoy nomidagi Xalqaro tinchlik mukofoti bilan taqdirlandi.
O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston prezidentlari Markaziy Osiyoda tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlashga qo‘shgan hissasi uchun Lev Tolstoy nomidagi Xalqaro tinchlik mukofotiga sazovor bo‘ldi.
Mukofotlar O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov va Tojikiston prezidenti Emomali Rahmonga topshirildi. Taqdirlash marosimi 21-dekabr kuni Sankt-Peterburg shahrida, N. A. Rimskiy-Korsakov nomidagi Davlat konservatoriyasida bo‘lib o‘tdi.
Mukofotni davlat rahbarlariga hay’at raisi, Mariinskiy teatrining badiiy rahbari va bosh direktori, dirijyor Valeriy Gergiyev topshirdi. Tadbirda Rossiya prezidenti Vladimir Putin ham ishtirok etdi.
Hay’at qarorida ta’kidlanishicha, mukofotni berish uchun asosiy omil 2025-yil 31-mart kuni Xo‘jand shahrida Davlat chegaralarining tutash nuqtasi to‘g‘risidagi shartnoma hamda Abadiy do‘stlik deklaratsiyasining imzolanishi bo‘lgan. Mukofot tashkilotchilari fikricha, ushbu hujjatlar uch davlat xalqlari o‘rtasida ishonch, o‘zaro anglashuv va hamkorlikni mustahkamlashga muhim hissa qo‘shgan.
Marosim davomida mukofot gumanizm g‘oyalariga sadoqat ramzi ekani, shuningdek, Markaziy Osiyoni tinchlik, barqarorlik va bunyodkor rivojlanish makoni sifatida shakllantirish yo‘lidagi qo‘shma sa’y-harakatlar e’tirofi ekani qayd etildi. O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston o‘rtasidagi munosabatlarda yangi sahifa ochilishi yetakchilarning siyosiy irodasi hamda mintaqa xalqlarining yaxshi qo‘shnichilikka intilishi tufayli mumkin bo‘lgani ta’kidlandi.

Лидеры Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана удостоены премии мира имени Льва Толстого
Лидеры Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана награждены Международной премией мира имени Льва Толстого за вклад в безопасность и стабильность Центральной Азии.
Президенты Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана удостоены Международной премии мира имени Льва Толстого за вклад в укрепление мира и безопасности в Центральной Азии.
Награды были вручены президенту Узбекистана Шавкат Мирзиёев, президенту Кыргызстана Садыр Жапаров и президенту Таджикистана Эмомали Рахмон. Церемония состоялась 21 декабря в Санкт-Петербурге, в Государственной консерватории имени Н. А. Римского-Корсакова.
Премию главам государств вручил председатель жюри, художественный руководитель и генеральный директор Мариинского театра, дирижёр Валерий Гергиев. В мероприятии также принял участие президент России Владимир Путин.
В решении жюри отмечается, что ключевым основанием для присуждения награды стало подписание 31 марта 2025 года в Худжанде Договора о точке стыка государственных границ и Декларации о вечной дружбе. Эти документы, по мнению организаторов премии, внесли значимый вклад в укрепление доверия, взаимопонимания и сотрудничества между народами трёх стран.
На церемонии было подчеркнуто, что премия символизирует приверженность идеалам гуманизма и рассматривается как признание совместных усилий по формированию Центральной Азии как пространства мира, стабильности и созидательного развития. Отмечалось, что новая страница в отношениях между Узбекистаном, Кыргызстаном и Таджикистаном стала возможной благодаря политической воле лидеров и стремлению народов региона к добрососедству.