O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5–6 fevral kunlari davlat tashrifi bilan Pokistonga boradi. Bu haqda davlat rahbari matbuot xizmati xabar berdi.
Islomobodda Pokiston prezidenti Osif Ali Zardari, bosh vazir Shahboz Sharif, shuningdek, mamlakat qurolli kuchlari quruqlikdagi qo‘shinlari qo‘mondoni, feldmarshal Osim Munir bilan muzokaralar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Tashrif doirasida Strategik hamkorlik kengashining ilk yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi. Unda ikki tomonlama munosabatlarni chuqurlashtirish, siyosiy muloqotni mustahkamlash, hukumatlararo, parlamentlararo, ishbilarmonlik va hududlararo aloqalarni rivojlantirish masalalari muhokama qilinadi.
Savdo aylanmasini oshirish, sanoat, transport va infratuzilma, turizm sohalarida kooperatsiya loyihalarini ilgari surish, shuningdek, madaniy-gumanitar hamkorlikni davom ettirishga alohida e’tibor qaratilishi ko‘zda tutilgan.
Muzokaralar yakunida qo‘shma deklaratsiya hamda hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha bitimlar paketi imzolanishi kutilmoqda.
Shuningdek, O‘zbekiston prezidenti ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillarini birlashtiradigan qo‘shma biznes-forumda ishtirok etadi.

Шавкат Мирзиёев посетит Пакистан с государственным визитом
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетит Пакистан с государственным визитом. Запланированы переговоры, заседание Совета сотрудничества и бизнес-форум.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 5–6 февраля посетит Пакистан с государственным визитом. Об этом сообщила пресс-служба главы государства.
В Исламабад запланированы переговоры с президентом Пакистана Асиф Али Зардари, премьер-министром Шахбаз Шариф, а также с главнокомандующим силами обороны — командующим сухопутными войсками Вооружённых сил, фельдмаршалом Асим Мунир.
В рамках визита состоится первое заседание Совета стратегического сотрудничества. Стороны обсудят вопросы углубления двусторонних отношений, укрепления политического диалога, развития межправительственных, межпарламентских, деловых и межрегиональных связей.
Особое внимание планируется уделить наращиванию товарооборота, продвижению кооперационных проектов в сферах промышленности, транспорта и инфраструктуры, туризма, а также продолжению культурно-гуманитарного сотрудничества.
По итогам переговоров ожидается подписание совместной декларации и пакета соглашений по приоритетным направлениям взаимодействия.
Кроме того, президент Узбекистана примет участие в совместном бизнес-форуме, который объединит представителей деловых кругов двух стран.