Mirziyoyev va AQSh senatori Stiv Deins hamkorlikni mustahkamlash hamda yangi iqtisodiy loyihalarni muhokama qildilar
Prezident Shavkat Mirziyoyev Vashingtonda AQSh senatori Stiv Deins bilan uchrashdi. Tomonlar strategik hamkorlikni mustahkamlash va yangi loyihalarni yo‘lga qo‘yish masalalarini muhokama qildilar.
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev Vashingtondagi rezidensiyasida AQSh Senatining Markaziy Osiyo bo‘yicha Kokus hamraisi, senator Stiv Deinsni qabul qildi.
Suhbat chog‘ida tomonlar O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi strategik sheriklikni yanada mustahkamlash hamda ko‘p tomonlama hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildilar.
Davlat rahbari parlamentlararo aloqalar darajasini, ayniqsa, siyosiy muloqot va iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishga hissa qo‘shayotgan Markaziy Osiyo bo‘yicha Kokus faoliyatini yuqori baholadi.
Ta’kidlanishicha, ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlar tarixan eng yuqori darajaga yetgan: o‘zaro savdo hajmi ortib bormoqda, yetakchi amerikalik kompaniyalar ishtirokida qo‘shma investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. So‘nggi oylar ichida rekord miqdordagi bitim va shartnomalar imzolangan bo‘lib, joriy tashrif doirasida yangi iqtisodiy hujjatlar imzolanishi kutilmoqda.
Mirziyoyev AQSh Kongressining qo‘llab-quvvatlovi erishilgan kelishuvlarni amalda ro‘yobga chiqarishda muhim ahamiyatga ega ekanini qayd etdi.
Shuningdek, senator Stiv Deins vakillik qilayotgan Montana shtati bilan hamkorlik alohida muhokama qilindi. Tomonlar Montanadan O‘zbekistonga sanoat va qishloq xo‘jaligi sohalarida hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan biznes-missiya tashrifini tashkil etishga kelishib oldilar.
Uchrashuvda xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga ega dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi hamda tomonlar o‘zaro muloqotni yanada mustahkamlash va qo‘shma tashabbuslarni ilgari surishga tayyor ekanliklarini tasdiqladilar.

Мирзиёев и сенатор США Стив Дэйнс обсудили укрепление партнёрства и новые экономические проекты
Президент Шавкат Мирзиёев встретился в Вашингтоне с сенатором США Стивом Дэйнсом. Стороны обсудили укрепление стратегического партнёрства и запуск новых проектов.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев принял в своей резиденции в Вашингтоне сенатора США Стива Дэйнса, сопредседателя Кокуса по Центральной Азии в Сенате США.
Во время переговоров стороны обсудили пути дальнейшего укрепления стратегического партнёрства и расширения многостороннего сотрудничества между Узбекистаном и Соединёнными Штатами.
Глава государства высоко оценил уровень межпарламентского взаимодействия, особенно роль Кокуса по Центральной Азии, способствующего развитию политического диалога и экономических связей.
Отмечено, что отношения между двумя странами достигли беспрецедентно высокого уровня: растёт объём взаимной торговли, реализуются совместные инвестиционные проекты с ведущими американскими компаниями.
За последние месяцы заключены соглашения и контракты на рекордные суммы, а в ходе текущего визита планируется подписание новых экономических документов.
Мирзиёев подчеркнул важность поддержки Конгрессом США для практической реализации достигнутых договорённостей.
Отдельно обсуждалось взаимодействие со штатом Монтана, который представляет сенатор Дэйнс. Достигнута договорённость о бизнес-миссии Монтаны в Узбекистан, направленной на развитие промышленного и аграрного сотрудничества.
Стороны также обменялись мнениями по актуальным международным и региональным вопросам, представляющим взаимный интерес, подтвердив готовность к дальнейшему укреплению диалога и совместных инициатив.