Mirziyoyev Finlyandiya prezidenti Aleksandr Stubb bilan hamkorlik masalalarini muhokama qildi.
Shavkat Mirziyoyev Aleksandr Stubb bilan telefon orqali muloqot qildi. Liderlar Finlyandiya prezidenti tashrifini va hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildilar.
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9 sentyabr kuni Finlyandiya prezidenti Aleksandr Stubb bilan telefon orqali muloqot qildi.
Asosiy mavzu Finlyandiya rahbarining O‘zbekistonga bo‘ladigan tashrifini tayyorlash va uning mazmuni bo‘ldi. Tashrif sanasi hozircha belgilanmagan.
Tomonlar savdo-iqtisodiy va gumanitar sohalarda hamkorlikni kengaytirish masalalarini batafsil muhokama qildilar. 2024 yilda tovar ayirboshlash hajmi 24% ga o‘sgani qayd etildi, Nordic universitetining muvaffaqiyatli faoliyati va maktab ta’limi sohasidagi loyihalar e’tirof etildi.
Maxsus e’tibor qishloq xo‘jaligi, kimyo sanoati, energetika, tog‘-kon sektori, telekommunikatsiyalar va ta’limda innovatsion texnologiyalarni joriy etish sohalarida hamkorlik imkoniyatlariga qaratildi.
Aniq tashabbuslarni tayyorlash maqsadida ikki davlat kompaniyalari ishtirokida Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va biznes-forum o‘tkazish taklif qilindi.
Suhbat davomida xalqaro kun tartibi bo‘yicha fikr almashildi. Liderlar xalqaro huquq asosida mojarolarni tinch yo‘l bilan hal qilish muhimligini ta’kidlashdi.
Eslatib o‘tamiz, Mirziyoyev va Stubb 2024 yil noyabrida Boku shahrida COP29 sammiti doirasida uchrashgan edi.

Мирзиёев обсудил сотрудничество с президентом Финляндии Александром Стуббом
Шавкат Мирзиёев провёл телефонный разговор с Александром Стуббом. Лидеры обсудили предстоящий визит президента Финляндии и расширение сотрудничества.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 9 сентября провёл телефонный разговор с президентом Финляндии Александром Стуббом.
Главной темой стали подготовка и содержание предстоящего визита финского лидера в Узбекистан. Дата визита пока не определена.
Стороны подробно обсудили расширение сотрудничества в торгово-экономической и гуманитарной сферах. Отмечен рост товарооборота на 24% в 2024 году, успешная работа финского университета Nordic, а также проекты в области школьного образования.
Особое внимание уделено возможностям взаимодействия в сельском хозяйстве, химической промышленности, энергетике, горнодобывающем секторе, телекоммуникациях и внедрении инновационных технологий в образование.
Для подготовки конкретных инициатив предложено провести заседание Межправительственной комиссии и бизнес-форум с участием компаний двух стран.
В ходе беседы также состоялся обмен мнениями по вопросам международной повестки. Лидеры подчеркнули важность урегулирования конфликтов мирным путём на основе международного права.