Putin O‘zbekiston bosh prokurori Nig‘matilla Yo‘ldoshevni Do‘stlik ordeni bilan taqdirladi.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin O‘zbekiston bosh prokurori Nig‘matilla Yo‘ldoshevni hamkorlik va qonun ustuvorligini mustahkamlashga qo‘shgan hissasi uchun Do‘stlik ordeni bilan taqdirladi.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin O‘zbekiston bosh prokurori Nig‘matilla Yo‘ldoshevni Do‘stlik ordeni bilan taqdirlash to‘g‘risidagi farmonni imzoladi.
Mukofot Yo‘ldoshevning MDH hududida qonun ustuvorligini mustahkamlash, fuqarolarning huquqlarini himoya qilish hamda prokuratura organlari o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan katta hissasi uchun berildi. Shuningdek, u Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlashdagi faol ishtiroki uchun ham e’tirof etildi.
Nig‘matilla Yo‘ldoshev 2019 yildan beri O‘zbekiston Bosh prokuraturasiga rahbarlik qilib keladi va 2024-yil iyun oyida qayta tayinlangan edi.
Do‘stlik ordeni Rossiyada 1994 yilda ta’sis etilgan bo‘lib, u mamlakatlar o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish va xalqlar o‘rtasida o‘zaro tushunishni mustahkamlashga hissa qo‘shgan shaxslarga beriladi. Avvalroq ushbu mukofot bilan o‘zbek madaniyati vakillari — Farruh Zokirov va Sevara Nazarxon ham taqdirlangan edi.

Путин наградил генпрокурора Узбекистана Нигматиллу Йулдошева орденом Дружбы
Президент России Владимир Путин вручил орден Дружбы генпрокурору Узбекистана Нигматилле Йулдошеву за вклад в укрепление сотрудничества и законности.
Президент России Владимир Путин подписал указ о награждении генерального прокурора Узбекистана Нигматиллы Йулдошева орденом Дружбы.
Награда присуждена за значительный вклад в укрепление законности и правопорядка на пространстве СНГ, защиту прав граждан, а также развитие межпрокурорского сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах. Кроме того, отмечено участие Йулдошева в укреплении стратегического партнёрства между Россией и Узбекистаном.
Нигматилла Йулдошев возглавляет Генеральную прокуратуру Узбекистана с 2019 года и в июне 2024 года был переизбран на новый срок.
Орден Дружбы учреждён в России в 1994 году и вручается гражданам РФ и иностранным подданным за вклад в развитие сотрудничества и укрепление взаимопонимания между народами. Ранее этой наградой были удостоены известные узбекские деятели культуры — Фаррух Закиров и Севара Назархан.