Putin Zelenskiyga Moskvada uchrashuv o‘tkazishni taklif qildi, biroq uning legitimligiga shubha bildirdi
Putin Zelenskiy bilan Moskvada uchrashishga tayyorligini bildirdi, biroq uning vakolatlariga shubha qildi. Kiev esa bu taklifni qabul qilib bo‘lmasligini ma’lum qildi.
Rossiya Prezidenti Vladimir Putin agar Ukraina rahbari Vladimir Zelenskiy rozi bo‘lsa, u bilan Moskvada uchrashuv o‘tkazishga tayyorligini bildirdi. Putinning aytishicha, bunday muzokaralarni tashkil etish tashabbusi Alyaskadagi sammitdan keyin AQSh prezidenti Donald Trampdan chiqqan.
Rossiya rahbari Zelenskiy bilan muloqot ehtimolini inkor etmadi, biroq uning vakolatlari borligiga shubha bildirdi. Putin ta’kidlashicha, Ukraina Konstitutsiyasi prezident vakolatlarini avtomatik ravishda uzaytirishni nazarda tutmaydi, bunday vaziyatda hokimiyat Oliy Rada spikeriga o‘tishi kerak.
Uning so‘zlariga ko‘ra, harbiy holat davrida saylov o‘tkazishning imkoni yo‘q, ammo bu amaldagi prezident vakolatlari davom etishini anglatmaydi. Putin, shuningdek, Ukraina Konstitutsiyaviy sudi Zelenskiy vakolatlarini uzaytirishni tasdiqlamaganini, sud raisi esa amalda lavozimidan chetlashtirilganini eslatdi.
«Shunchaki amaldagi ma’muriyat rahbari bilan uchrashish — bu yo‘qsiz yo‘l», — dedi u va muzokaralar faqat jiddiy tayyorgarlik va natijaga yo‘naltirilgan holda o‘tkazilishi mumkinligini qo‘shimcha qildi.
Avvalroq Zelenskiy Putinning uchrashuvini neytral hududda o‘tkazishga tayyorligini aytgan, imkoniy bo‘lgan joylar qatorida Shveysariya, Avstriya va Turkiyani tilga olgan, ammo Vengriya pozitsiyasi sabab Budapeshtni istisno qilgan edi.
Ukraina tashqi ishlar vaziri Andrey Sibiga Moskvada muzokara o‘tkazish taklifini qabul qilib bo‘lmasligini ta’kidlab, kamida yetti mamlakat — jumladan Avstriya, Vatikan, Shveysariya, Turkiya va Fors ko‘rfazidagi uch davlat — Ukraina va Rossiya rahbarlarini qabul qilishga tayyorligini bildirganini qayd etdi.
Bundan avval Tramp Zelenskiy bilan suhbat davomida Putin bilan ham bog‘langan va ijtimoiy tarmoqlarda ikki prezidentning ehtimoliy uchrashuviga tayyorgarlik boshlaganini ma’lum qilgan edi.

Путин предложил Зеленскому встречу в Москве, но поставил под сомнение его легитимность
Путин заявил о готовности встретиться с Зеленским в Москве, но выразил сомнения в его полномочиях. Киев назвал это предложение неприемлемым.
Президент России Владимир Путин заявил о готовности провести встречу с украинским лидером Владимиром Зеленским в Москве, если тот согласится. По словам Путина, инициатива организации переговоров исходила от президента США Дональда Трампа после их саммита на Аляске.
Российский президент подчеркнул, что не исключает возможности диалога с Зеленским, однако выразил сомнения в его полномочиях. Путин отметил, что Конституция Украины не предусматривает автоматического продления президентского срока и передает власть спикеру Верховной Рады.
По его словам, выборы во время военного положения действительно невозможны, но это не означает продолжения мандата действующего президента. Путин также напомнил, что Конституционный суд Украины отказался подтвердить пролонгацию полномочий Зеленского, а председатель суда был фактически отстранен от работы.
«Это путь в никуда, если просто встречаться с действующим главой администрации», — заявил он, добавив, что переговоры возможны только при серьезной подготовке и нацеленности на результат.
Ранее Зеленский заявлял о готовности встретиться с Путиным на нейтральной территории, называя в числе возможных площадок Швейцарию, Австрию и Турцию, но исключая Будапешт из-за позиции Венгрии.
Глава МИД Украины Андрей Сибига отверг предложение о переговорах в Москве, назвав его неприемлемым. Он подчеркнул, что как минимум семь стран выразили готовность принять лидеров Украины и России для обсуждения мира. Среди них — Австрия, Ватикан, Швейцария, Турция и три государства Персидского залива.
Ранее Трамп, во время беседы с Зеленским, связывался с Путиным и позже сообщил в соцсетях, что начал подготовку к возможной встрече президентов.