Putin: Budapeshtda Tramp bilan o‘tkazilishi rejalashtirilgan sammit bekor qilinmadi, faqat keyinga qoldirildi
Vladimir Putin Budapeshtda Donald Tramp bilan o‘tkazilishi rejalashtirilgan sammit keyinga qoldirilganini ma’lum qildi. Rossiya prezidenti ta’kidlashicha, muloqot har doim to‘qnashuvdan yaxshiroq.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin AQSh prezidenti Donald Tramp bilan Budapeshtda o‘tkazilishi rejalashtirilgan sammit bekor qilinmaganini, faqat keyingi muddatga ko‘chirilganini ma’lum qildi. Bu haqda u 23-oktabr kuni Moskvada so‘z yuritdi, deb xabar berdi Kreml sayti.
“AQSh prezidenti bu uchrashuvni bekor qilish yoki keyinga surish haqida qaror qabul qildi. Aftidan, gap aynan ko‘chirish haqida ketmoqda. Muloqot har doim to‘qnashuv yoki urushdan yaxshiroq, shu sabab biz har doim suhbatni davom ettirish tarafdori bo‘lganmiz va hozir ham shu pozitsiyada turibmiz”, — dedi Putin.
Rossiya rahbarining ta’kidlashicha, uchrashuvga jiddiy tayyorgarlik ko‘rish lozim:
“Bu masalaga yengil qarash va kutilgan natijasiz chiqish — xato bo‘lardi.”
Putinning so‘zlariga ko‘ra, sammit tashabbusi AQSh tomonidan ilgari surilgan. Prezidentlar uchrashuvidan avval AQSh davlat kotibi Marko Rubio va Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov o‘rtasida muzokaralar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
AQShning yangi sanksiyalariga izoh berar ekan, Putin ularning “jiddiy xarakterga ega” ekanini, muayyan oqibatlarga olib kelishi mumkinligini tan oldi, biroq ular Rossiya iqtisodiy barqarorligiga sezilarli ta’sir ko‘rsatmasligini qayd etdi.
“Bu Rossiyaga bosim o‘tkazish urinishidir. Ammo o‘zini hurmat qiladigan hech bir mamlakat va xalq hech qachon bosim ostida qaror qabul qilmaydi,” — dedi Putin.
Avvalroq Donald Tramp Budapeshtdagi sammit “ko‘rib chiqilmoqda”ligini bildirgan va uni boshqa muddatga ko‘chirish ehtimolini inkor etmagan edi.

Путин: саммит с Трампом в Будапеште не отменён, а перенесён
Владимир Путин сообщил, что саммит с Дональдом Трампом в Будапеште перенесён. Президент России подчеркнул, что диалог всегда лучше конфронтации.
Президент России Владимир Путин заявил, что запланированный саммит с президентом США Дональдом Трампом в Будапеште не отменён, а лишь перенесён на более поздний срок. Об этом глава российского государства сообщил 23 октября в Москве, передаёт сайт Кремля.
«Президент США решил отменить или перенести эту встречу. Скорее, речь идёт о переносе. Диалог всегда лучше, чем конфронтация или война, поэтому мы всегда выступали за его продолжение и сейчас придерживаемся той же позиции», — подчеркнул Путин.
Российский лидер отметил, что встреча должна быть тщательно подготовлена:
«Было бы ошибкой подойти к этому легко и выйти без ожидаемого результата».
По словам Путина, инициатива проведения саммита исходила от американской стороны. Перед встречей президентов, согласно договорённости, должны состояться переговоры между госсекретарём США Марко Рубио и главой МИД России Сергеем Лавровым.
Комментируя новые санкции США, Путин признал, что они «носят серьёзный характер» и могут иметь последствия, но не окажут существенного влияния на экономическую стабильность России.
«Это попытка оказать давление на Россию. Но ни одна уважающая себя страна и народ никогда не принимают решений под давлением», — отметил президент.
Ранее Дональд Трамп заявил, что проведение саммита в Будапеште находится “на пересмотре”, не исключив возможность его переноса.