Rossiya va AQSh kuzda yangi muzokaralar raundiga tayyorgarlik ko‘rmoqda — Ryabkov
Rossiya TIV rahbarining o‘rinbosari Sergey Ryabkov Moskvaning AQSh bilan yangi muzokaralar raundini shu kuzda o‘tkazishga umid qilayotganini bildirdi. Uchrashuvlar haqiqiy progress tayyorlangach bo‘lib o‘tishi mumkin.
Rossiya tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Sergey Ryabkov TASS agentligiga bergan intervyusida aytishicha, Moskva AQSh bilan yangi muzokaralar raundini shu kuzda o‘tkazishga umid qilmoqda. Uning so‘zlariga ko‘ra, uchrashuvlar kuz oxiriga yaqin bo‘lib o‘tishi mumkin, agar haqiqiy progress uchun zamin tayyorlansa.
«Biz bunday uchrashuv sezilarli natijalarsiz o‘tishini xohlamaymiz. Oldinga siljimasdan joyida qolib ketish xavfi bor. Shu sababli hozircha sahna ortida ishlash va keyingi qadam uchun asos yaratish ma’qul», — dedi Ryabkov.
Avvalroq Moskva va Vashington Istanbulda fevral va aprel oylarida ikki raund muzokara o‘tkazgan, unda asosan diplomatiya va elchixonalar faoliyati masalalari muhokama qilingan. Natijada tomonlar progressga erishilganini bildirgan edi.
AQSh prezidenti Donald Tramp va Rossiya prezidenti Vladimir Putin o‘tgan oy Alyaskada ham uchrashgan, biroq bu muzokaralar uch yildan ortiq davom etayotgan Ukraina urushi bo‘yicha kelishuvlarga olib kelmadi.
Ikkinchi raundda AQSh delegatsiyasi Istanbuldagi Rossiya konsulligi binosida qariyb olti soat vaqt o‘tkazgan. Davlat departamenti vakili o‘shanda Ukraina masalasi kun tartibida bo‘lmaganini, muzokaralar «konstruktiv ruhda» o‘tganini ta’kidlagan edi.

Россия и США готовят новый раунд переговоров осенью — Рябков
Замглавы МИД РФ Сергей Рябков заявил, что Москва рассчитывает на новый раунд переговоров с США этой осенью. Встречи могут пройти после подготовки реального прогресса.
Россия рассчитывает на проведение нового раунда переговоров с США этой осенью, сообщил заместитель министра иностранных дел Сергей Рябков в интервью ТАСС. По его словам, встречи могут состояться ближе к концу осени, если удастся подготовить почву для реального прогресса.
«Мы не хотели, чтобы такая встреча прошла без ощутимых результатов. Есть риск остаться на месте, не добившись продвижения вперёд. Поэтому сейчас лучше работать за кулисами и формировать основу для следующего шага», — отметил Рябков.
Москва и Вашингтон ранее провели два раунда переговоров в Стамбуле — в феврале и апреле. Основное внимание было уделено вопросам дипломатии и функционированию посольств. По итогам обе стороны заявили о достигнутом прогрессе.
Президент США Дональд Трамп и президент России Владимир Путин также встречались в прошлом месяце на Аляске, однако эти переговоры не привели к договорённостям о прекращении войны на Украине, которая продолжается более трёх с половиной лет.
Американская делегация во время второго раунда провела около шести часов в здании российского консульства в Стамбуле. Представитель Госдепартамента тогда подчеркнул, что Украина не была на повестке дня, а переговоры проходили в «конструктивном ключе».