Ashxoboddagi forumda O‘zbekiston prezidenti tinchlik va ishonchning ahamiyatini ta’kidlab, xalqaro hamkorlikni kuchaytirishga qaratilgan yangi tashabbuslarni ilgari surdi.
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12 dekabr kuni Ashxobodda bo‘lib o‘tgan Xalqaro tinchlik va ishonch forumida so‘zlar ekan, tinchlik va ishonch barqaror rivojlanish hamda insoniyat farovonligining asosiy poydevori bo‘lib qolayotganini ta’kidladi. Tadbir Turkmanistonning doimiy betaraflik maqomiga 30 yil to‘lishi, Xalqaro betaraflik kuniga bag‘ishlandi hamda 2025 yil Tinchlik va ishonch yili deb e’lon qilinganiga doir tadbirlar doirasida o‘tkazildi.
Davlat rahbari O‘zbekiston adolatli va barqaror global tartibotni shakllantirishga bundan buyon ham o‘z hissasini qo‘shishga tayyor ekanini bildirdi. Uning aytishicha, Turkmanistonning betaraflik modeli suverenitetga hurmatni faol tinchlikparvarlik va diplomatik tashabbuslar bilan uyg‘unlashtirgan holda namuna bo‘lib xizmat qilmoqda. Shuningdek, u ikki davlatning tashqi siyosatdagi o‘xshash yondashuvlarini eslab o‘tdi.
Mirziyoyevning qayd etishicha, ochiqlik, dialog va o‘zaro hurmat tamoyillari “Yangi O‘zbekiston” uchun asosiy yo‘nalish bo‘lib qolmoqda. Aynan shu tamoyillar asosida insoniyat kelajagi bo‘yicha keng qamrovli muloqotni yo‘lga qo‘yishni maqsad qilgan Samarqand birdamlik tashabbusi ilgari surilgan.
Prezident xalqaro hamkorlikni mustahkamlash faqat insonparvar va inklyuziv yondashuvlar, o‘zaro tushunish va hurmat asosida mumkinligini ta’kidladi.
O‘zbekistonning yaqinlashib kelayotgan Qo‘shilmaslik harakati raisligi haqida gapirar ekan, Mirziyoyev mamlakat tinchlik madaniyati, zo‘ravonlikka qarshi mafkura va davlatlar o‘rtasida ishonchni mustahkamlash g‘oyalarini ilgari surishni davom ettirishini ma’lum qildi. U 2027 yilni mojarolarning oldini olish bo‘yicha sa’y-harakatlarni kuchaytirish maqsadida “Preventiv diplomatiya yili” deb e’lon qilish taklifini berdi.
Davlat rahbari O‘zbekiston Markaziy Osiyoni tinchlik va yaxshi qo‘shnichilik mintaqasiga aylantirish siyosatida ishonch va birdamlik tamoyillari ustuvor o‘rin tutishini qayd etdi. U, shuningdek, gumanitar tashabbuslarning ahamiyatiga to‘xtalib, kelgusi yili Toshkentda “Madaniyatlar muloqoti” xalqaro forumini o‘tkazish va “Yoshlar tinchlik va ishonch yo‘lida” nomli mintaqaviy dasturini yo‘lga qo‘yishni taklif qildi.
Forumga Turkmaniston prezidenti Serdar Berdimuhammedov raislik qildi. Unda Turkiya, Rossiya, Eron, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston rahbarlari, shuningdek, boshqa davlatlar va xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.

Шавкат Мирзиёев: «Мир и доверие должны стать основой мирового развития»
На форуме в Ашхабаде президент Узбекистана подчеркнул важность мира и доверия и предложил новые инициативы для международного сотрудничества.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, выступая 12 декабря на Международном форуме мира и доверия в Ашхабаде, заявил, что мир и доверие остаются фундаментом устойчивого развития и благополучия человечества. Мероприятие было посвящено 30-летию постоянного нейтралитета Туркменистана, Международному дню нейтралитета и объявлению 2025 года Годом мира и доверия.
Глава государства подчеркнул, что Узбекистан готов и далее вносить вклад в формирование справедливого и стабильного мирового порядка. Он отметил, что туркменская модель нейтралитета демонстрирует пример сочетания уважения суверенитета с активной миротворческой и дипломатической деятельностью, и напомнил о схожести внешнеполитических подходов двух стран.
По словам Мирзиёева, принципы открытости, диалога и взаимного уважения являются ключевыми для «Нового Узбекистана». Именно на этих основах была выдвинута Самаркандская инициатива солидарности ради общей безопасности и процветания, направленная на вовлечение широкого круга государств в диалог о будущем человечества.
Президент подчеркнул, что укрепление международного сотрудничества возможно только на гуманистических и инклюзивных подходах, основанных на взаимопонимании и уважении.
Говоря о предстоящем председательстве Узбекистана в Движении неприсоединения, Мирзиёев сообщил, что страна намерена продвигать идеи культуры мира, ненасилия и доверия между государствами. Он предложил объявить 2027 год Годом превентивной дипломатии для усиления усилий по предотвращению конфликтов.
Глава государства отметил, что принципы доверия и сплочённости лежат в основе политики Узбекистана по превращению Центральной Азии в регион мира и добрососедства. Он также подчеркнул важность гуманитарных инициатив и предложил провести в Ташкенте в следующем году международный форум «Диалог культур» и запустить региональную программу «Молодёжь во имя мира и доверия».
Форум прошёл под председательством президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова. Среди участников были лидеры Турции, России, Ирана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, а также представители других государств и международных организаций.