Shavkat Mirziyoyev Bryusselga rasmiy tashrif buyuradi: YeI bilan kengaytirilgan hamkorlik to‘g‘risidagi bitim imzolanishi kutilmoqda
O‘zbekiston prezidenti 23–24 oktabr kunlari Bryusselga tashrif buyurib, YeI bilan kengaytirilgan hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni imzolaydi hamda Yevropa Ittifoqi rahbarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazadi.
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 23–24 oktabr kunlari Bryusselga rasmiy tashrif buyurib, Yevropa Ittifoqi rahbariyati bilan muzokaralar o‘tkazadi, deb xabar berdi davlat rahbari matbuot xizmati.
Tashrif doirasida Yevropa komissiyasi prezidenti Ursula fon der Lyayen va Yevropa kengashi prezidenti Antoniu Koshta bilan uchrashuvlar rejalashtirilgan. Tomonlar 2025-yil aprel oyida Samarqandda bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo — Yevropa Ittifoqi” sammitida erishilgan kelishuvlarning ijrosini muhokama qiladi.
Suhbatlarda savdo-iqtisodiy, investitsiya, innovatsiya, energetika, transport-kommunikatsiya hamda ilmiy-ta’lim sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratiladi.
Tashrifning asosiy natijasi sifatida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitim (KSHB) imzolanishi kutilmoqda. Ushbu hujjat 1996-yildan beri amal qilib kelayotgan mavjud bitimni almashtiradi.
Mazkur bitim savdo, investitsiya, texnik reglament, raqobat, bojxona boshqaruvi, shuningdek, sanitariya va fitosanitariya standartlari kabi keng qamrovli yo‘nalishlarni o‘z ichiga oladi. Unda ilk bor Jahon savdo tashkiloti (JST) qoidalariga asoslangan normalar kiritilgan.
Bundan tashqari, KSHB tashqi siyosat, xavfsizlik, mojarolarning oldini olish, shaxsiy ma’lumotlarni himoya qilish, noqonuniy migratsiya, korrupsiya, terrorizm va uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurash kabi yo‘nalishlarda ham hamkorlikni kengaytirishni nazarda tutadi.
Tashrif davomida O‘zbekiston rahbari Belgiya hukumati vakillari bilan uchrashadi hamda yirik Yevropa kompaniya va banklarining top-menejerlari bilan sanoat va texnologik kooperatsiya sohasidagi qo‘shma loyihalarni jadallashtirish masalasida muzokaralar o‘tkazadi.

Шавкат Мирзиёев посетит Брюссель с официальным визитом: ожидается подписание Соглашения о расширенном партнёрстве с ЕС
Президент Узбекистана 23–24 октября посетит Брюссель, где подпишет Соглашение о расширенном партнёрстве с ЕС и проведёт встречи с руководителями Евросоюза.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 23–24 октября совершит официальный визит в Брюссель, где проведёт переговоры с руководителями Европейского союза, сообщает пресс-служба главы государства.
В рамках визита запланированы встречи с президентом Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен и президентом Европейского совета Антониу Коштой. Стороны обсудят реализацию договорённостей, достигнутых на саммите «Центральная Азия — Евросоюз», прошедшем в Самарканде в апреле 2025 года.
Особое внимание будет уделено развитию сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, инновационной, энергетической, транспортно-коммуникационной и научно-образовательной сферах.
Главным итогом визита станет подписание Соглашения о расширенном партнёрстве и сотрудничестве (СРПС) между Узбекистаном и Европейским союзом, которое заменит действующее с 1996 года соглашение.
Документ охватывает более широкий круг вопросов, включая торговлю, инвестиции, техническое регулирование, конкуренцию, таможенное администрирование, а также санитарные и фитосанитарные стандарты. В соглашение впервые включены нормы, основанные на правилах Всемирной торговой организации (ВТО).
Кроме экономических вопросов, СРПС предусматривает расширение сотрудничества в таких областях, как внешняя политика, безопасность, предотвращение конфликтов, защита персональных данных, борьба с нелегальной миграцией, коррупцией, терроризмом и организованной преступностью.
Во время визита глава Узбекистана также проведёт переговоры с руководством Бельгии и встретится с топ-менеджерами ведущих европейских компаний и банков для ускорения совместных проектов в сфере промышленной и технологической кооперации.