Tramp Markaziy Osiyo mamlakatlari rahbarlarini Vashingtonda bo‘lib o‘tadigan “C5+1” sammitiga taklif qildi
AQSh prezidenti Donald Tramp Shavkat Mirziyoyev hamda Markaziy Osiyo mamlakatlari rahbarlarini 6-noyabr kuni Vashingtonda bo‘lib o‘tadigan “C5+1” sammitiga taklif qildi.
AQSh prezidenti Donald Tramp O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev hamda Markaziy Osiyoning boshqa davlatlari rahbarlarini 6-noyabr kuni Vashingtonda bo‘lib o‘tadigan “C5+1” formatidagi sammitda ishtirok etishga taklif qildi.
Bu ushbu formatdagi ikkinchi sammit bo‘ladi — birinchi uchrashuv 2023-yil sentabr oyida Nyu-Yorkda o‘tkazilgan edi.
25-oktabr kuni AQShning Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Serjio Gor hamda davlat kotibi o‘rinbosari Kristofer Landau Toshkentga tashrif buyurdi. AQSh elchixonasi ma’lumotiga ko‘ra, tashrif savdo va investitsiya sohalaridagi hamkorlikni muhokama qilish, jumladan, muhim foydali qazilmalar, energetika hamda “C5+1” doirasidagi mintaqaviy sheriklik masalalariga bag‘ishlangan.
Tashrif davomida amerikalik vakillar O‘zbekiston hukumati a’zolari va biznes vakillari bilan uchrashib, investitsiya va qo‘shma loyihalarning yangi yo‘nalishlarini muhokama qildi.
“Bizning hamkorligimiz mintaqaning umumiy farovonligi uchun keng imkoniyatlar yaratadi,” — deyiladi AQSh delegatsiyasi bayonotida.
Serjio Gor va Kristofer Landau tashrif davomida O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov va AQSh elchisi Jonatan Xenik hamrohligida Toshkent va Samarqand shaharlarida bo‘ldi.
“C5+1” (Central Asia + United States) formati Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, O‘zbekiston va AQShni birlashtirib, iqtisodiyot, energetika, xavfsizlik hamda mintaqaviy barqaror rivojlanish masalalarida muloqotni mustahkamlashga xizmat qiladi.

Трамп пригласил лидеров стран Центральной Азии на саммит «C5+1» в Вашингтоне
Президент США Дональд Трамп пригласил лидеров стран Центральной Азии, включая Шавката Мирзиёева, на саммит «C5+1» в Вашингтоне 6 ноября.
Президент США Дональд Трамп направил приглашение президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву и лидерам других стран Центральной Азии для участия в саммите в формате «C5+1», который состоится 6 ноября в Вашингтоне.
Это будет второй саммит в таком формате — первый прошёл в сентябре 2023 года в Нью-Йорке.
25 октября в Ташкент прибыли специальный посланник США по Южной и Центральной Азии Серджио Гор и заместитель госсекретаря Кристофер Ландау. По данным пресс-службы посольства США, визит направлен на обсуждение вопросов торгово-инвестиционного сотрудничества, в частности — взаимодействия в сферах критически важных минералов, энергетики и регионального партнёрства в рамках платформы «C5+1».
Во время визита американские представители встретились с членами правительства Узбекистана и представителями бизнеса, обсудив новые направления для инвестиций и совместных проектов.
«Наше сотрудничество открывает многочисленные возможности для общего процветания региона», — подчеркнули представители американской делегации.
Серджио Гор и Кристофер Ландау также посетили Ташкент и Самарканд вместе с министром иностранных дел Узбекистана Бахтиёром Саидовым и послом США Джонатаном Хеником.
Формат «C5+1» (Central Asia + United States) объединяет Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан и США и служит площадкой для укрепления диалога по вопросам экономики, энергетики, безопасности и устойчивого развития региона.