O‘zbekiston va Ukraina muloqotni chuqurlashtirish va hamkorlikni kengaytirishga kelishib oldi
Nyu-Yorkda, BMT Bosh Assambleyasi doirasida O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov va Ukraina tashqi ishlar vaziri Andrey Sibiga uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar savdo, investitsiya, ta’lim va madaniy almashinuv sohalarida hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlik masalalarini muhokama qildilar.
«Uchrashuv O‘zbekiston va Ukrainani muloqotni chuqurlashtirish, hamkorlikni mustahkamlash va xalqlarimiz farovonligi yo‘lida yangi imkoniyatlarni rivojlantirishga bo‘lgan o‘zaro sadoqatini tasdiqladi», — dedi Saidov.
Sibigaga ko‘ra, tomonlar siyosiy muloqotni qayta yo‘lga qo‘yish va hamkorlikni ikki tomonlama hamda ko‘p tomonlama formatlarda kengaytirishga kelishib oldilar.
Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, bir necha yillik tovar ayirboshlash hajmi pasayishidan so‘ng, 2025-yilning birinchi yarmida u 50 foizga oshib, 151,8 mln dollarga yetdi. Taqqoslash uchun, 2024-yilning shu davrida bu ko‘rsatkich 101,5 mln dollarni tashkil etgandi.

Узбекистан и Украина договорились углублять диалог и расширять партнёрство
Главы МИД Узбекистана и Украины встретились в Нью-Йорке и договорились углублять диалог. В первой половине 2025 года товарооборот вырос на 50%.
В Нью-Йорке, на полях Генассамблеи ООН, состоялась встреча министров иностранных дел Узбекистана Бахтиёра Саидова и Украины Андрея Сибиги.
Стороны обсудили развитие сотрудничества в сферах торговли, инвестиций, образования и культурного обмена, а также взаимодействие в международных организациях.
«Встреча подтвердила обоюдную приверженность Узбекистана и Украины углублению диалога, укреплению партнёрства и развитию новых возможностей во благо наших народов», — отметил Саидов.
По словам Сибиги, стороны договорились возобновить политический диалог и расширить сотрудничество в двустороннем и многостороннем форматах.
По данным Госкомстата, после нескольких лет снижения товарооборота, в первой половине 2025 года он вырос на 50% и достиг 151,8 млн долларов. Для сравнения: в аналогичный период 2024 года этот показатель составлял 101,5 млн долларов.