Buyuk Britaniya va AQSh Tramp tashrifi chog‘ida yadro energetikasini rivojlantirish bo‘yicha kelishuv imzolaydi
Donald Trampning Londonga tashrifi chog‘ida Buyuk Britaniya va AQSh atom energetikasini rivojlantirish bo‘yicha kelishuv imzolaydi. Loyiha doirasida modul reaktorlar qurilishi va yangi investitsiyalar nazarda tutilgan.
LONDON (Reuters) — Buyuk Britaniya va AQSh shu hafta AQSh prezidenti Donald Trampning davlat tashrifi chog‘ida yadro energetikasi sohasida hamkorlik to‘g‘risida kelishuv imzolaydi. Bu haqda Britaniya hukumati ma’lum qildi.
Kelishuv atom energetikasini rivojlantirish loyihalarini tezlashtirish va yangi elektr stansiyalar qurilishiga investitsiyalar jalb qilishga qaratilgan.
So‘nggi oylar ichida London yadro dasturini faol kengaytirmoqda. Hukumat £14 mlrd ($19 mlrd) miqdorida mablag‘ ajratib, Sizewell C stansiyasini qurishga va’da berdi hamda Rolls-Royce’ning mamlakatdagi ilk kichik modul reaktorlarini (SMR) ishga tushirish rejasini ilgari surmoqda.
Seshanba kuni Tramp ikki kunlik tashrif bilan Buyuk Britaniyaga keladi. U bosh vazir Kir Starmer bilan birgalikda hamkorlikni e’lon qiladi. Dastur doirasida AQShning X-Energy kompaniyasi va Britaniyaning Centrica kompaniyasi Angliyaning shimoli-sharqida 12 tagacha zamonaviy modul reaktorlarini qurishni rejalashtirmoqda.
Bundan tashqari, Holtec International, EDF va Tritax markaziy Angliyada, sobiq Cottam ko‘mir stansiyasi hududida £11 mlrd ($15 mlrd) qiymatidagi SMR asosidagi ma’lumotlarni qayta ishlash markazlari loyihasini amalga oshirishni mo‘ljallamoqda.
«Bu muhim majburiyatlar bizni yadro energetikasining oltin davriga olib kiradi, bu esa uzoq muddatda uy xo‘jaliklarining elektr energiyasi uchun to‘lovlarini kamaytiradi», — dedi bosh vazir Kir Starmer.
AQSh energetika vaziri Kris Raytning ta’kidlashicha, kelishuvlar ikki mamlakat kompaniyalariga bozorlarga tezroq kirishga imkon beradi. Yangi hamkorlik xavfsizlik tekshiruvlarini o‘zaro tan olishni ham nazarda tutadi, bu esa reaktorlarni litsenziyalash muddatini hozirgi 3–4 yildan ikki yilgacha qisqartiradi.
Boshqa tashabbuslar qatorida — AQShga yangi turdagi past darajada boyitilgan uran yetkazib berish bo‘yicha Britaniyaning Urenco kompaniyasi bilan bitim ham mavjud.

Великобритания и США подпишут соглашение о развитии ядерной энергетики во время визита Трампа
Во время визита Дональда Трампа в Лондон Великобритания и США подпишут соглашение о развитии атомной энергетики. Проекты предусматривают строительство модульных реакторов и новые инвестиции.
ЛОНДОН (Reuters) — Великобритания и США на этой неделе подпишут соглашение о сотрудничестве в сфере ядерной энергетики во время государственного визита президента США Дональда Трампа. Об этом сообщило британское правительство.
Соглашение направлено на ускорение проектов по развитию атомной энергетики и привлечение инвестиций в строительство новых электростанций.
В последние месяцы Лондон активно расширяет ядерную программу. Власти пообещали инвестировать £14 млрд ($19 млрд) в строительство станции Sizewell C, а также продвигают планы Rolls-Royce по запуску первых в стране малых модульных реакторов (SMR).
Во вторник Трамп прибудет в Великобританию с двухдневным визитом. Вместе с премьер-министром Киром Стармером он объявит о сотрудничестве, в рамках которого американская компания X-Energy и британская Centrica планируют построить до 12 современных модульных реакторов на северо-востоке Англии.
Кроме того, Holtec International, EDF и Tritax собираются реализовать проект стоимостью £11 млрд ($15 млрд) по созданию центров обработки данных на базе SMR в центральной Англии, на территории бывшей угольной станции Коттам.
«Эти важные обязательства открывают нам путь к золотому веку ядерной энергетики, который в долгосрочной перспективе приведёт к снижению счетов домохозяйств за электроэнергию», — заявил премьер Кир Стармер.
Министр энергетики США Крис Райт отметил, что соглашения позволят компаниям обеих стран быстрее выходить на рынки. Новое партнёрство также предусматривает взаимное признание проверок безопасности, что сократит срок лицензирования реакторов с нынешних 3–4 лет до двух.
Среди других инициатив — сделка с британской компанией Urenco по поставкам в США низкообогащённого урана нового типа.